MADE IN POLAND

Wrzesień 24, 2012  |  Bez kategorii

Jeśli czujecie jesienne przesilenie i zmęczenie materiału czytając kolejne treści z gatunku czego brakuje polskim projektantom oraz gdzie tkwi problem młodych zdolnych –  to przeczytajcie to. Nie dyskutujemy z poglądami typu „Polska nie ma tradycji modowych”, na ile to „autorkie pomysły młodych, a na ile kompilacje”. Dzieje się tyle, że nie warto podbijać takich dyskusji.

Made in Poland

 Moda w Polsce już od kilku dobrych lat przestała być traktowana jako rozrywka i coś, na co się patrzy, a niekoniecznie kupuje. Na polskiej, modowej mapie przybywa imprez „fashion”, a wybiegowa elita zaczyna rozrastać się o nowych sztukmistrzów designu
i image’u. To także za sprawą tej początkującej grupy młodych marzycieli – na polskich pokazach nie wieje nudą, a w Polsce zaczyna się dziać.

Idą młodzi

Są zdolni, ciekawi i są dowodem na to,  że high fashion wcale nie musi pochodzić tylko i wyłącznie z wybiegów z Mediolanu, Nowego Jorku czy Paryża.  Początkującym na rynku modowym nie jest jednak łatwo. I nie o konkurencję chodzi. Przygotowanie pokazowej kolekcji jest niezwykle kosztowne, co dopiero koszty związane z miejscem na pokaz i modelkami. FashionPhilosophy Fashion Week Poland to nierzadko otwarcie szerokiej furtki dla nich – młodych designerów high fashion, a przy tym  wpuszczenie nowego powiewu do modowego świata. OFF OUT OF SCHEDULE przedstawia nazwiska i propozycje nie tylko projektantów awangardowych i nieznanych szerszej publice, ale także promuje dobrze zapowiadające się talenty. Każda Offowa kolekcja w ramch Polskiego Tygodnia Mody oceniana jest również pod względem potencjalnego zainteresowania rynków zachodnich.

Niech polska awangarda mody da się poznać

Od kolejnej edycji Polskiego Tygodnia Mody  dzielą nas już dni.  Czy po niej będą nowe gwiazdy wśród naszych rodzimych projektantów?

Podczas 7. edycji Fashion Week Poland na OFFach zobaczymy kolekcje takich projektantów jak: Aleksandra Chaberek, Anniss, Bożena Ślaga, Emilia Jankowska i Marcin Tomaszewski, Gutowski Ewert, Herzlich Willkommen, Ima Mad, Jakub Pieczarkowski, Joanna Startek, Magdalena Kubalańca, Małgorzata Knopik – Skibińska, Marta Siniło, Michalina Polk, Monika Błotnicka, Ola Bajer, Olga Mieloszyk, Thunder Blond i Paulina Plizga.

Część z nich z sezonu na sezon gruntuje swoją pozycję, inni mogą zabłysnąć.

Pierwsza na tapetę idzie Paulina Plizga.

 PAULINA PLIZGA

Projektantka jest bardzo solidną podporą strefy OFF i jej najlepszą wizytówką. Zawsze w dobrym guście, zawsze po swojemu. Ma tupet i skromność zarazem. W swej twórczości nawiązuje do dzieł takich polskich artystów jak Abakanowicz, Hasior
czy Potworowski. Jej pokazy to multimedialne performance, w czasie, których eksperymentuje z materią na oczach widzów. Jej kreacje można kupić w miedzy innymi w Paryżu, Tokio, Nowym Jorku i Warszawie. Pełno jej w sieci: notjustalabel.com; dresscode; lifestory.pl; YSH Tokio; Ego&Eco; Salon Jaga Hupało Warszawa. Zupełnie niezamierzenie – obalamy więc zarzut, że młodzi nie sprzedają.

Zdjęcie poglądowe kolekcji SS 2012/2013.

JOANNA STARTEK

Ta dopiero daje odbiorcy szerokie pole do interpretacji i tym samym rodzaj zabawy w skojarzenia. Prowokuje do myślenia i zmian.

Podczas 6. edycji projektantka zaeksperymentowała z formą (dużo kwadratowych płaszczy i marynarek oraz trójkątnych kołnierzy i wykończeń) i ciekawie zinterpretowała pojęcie „sztywny”.

Zdjęcie poglądowe kolekcji SS 2012/2013.

Czas na mężczyzn.

JAKUB PIECZARKOWSKI

 Zadebiutował właśnie podczas  Fashion Week Poland, prezentując w strefie OFF swoja kolekcję na sezon jesień zima 2012. Charakteryzuje go niekonwencjonalne podejście do tkanin i surowców, które przetwarza pod kątem swoich potrzeb, osiągając tym samym niepowtarzalny efekt.

Jego kolekcja Consequences, którą zaprezentuje podczas tegorocznej edycji Tygodnia Mody w Polsce jest pójściem o krok dalej w jego mierzeniu się z tkaniną i formą. Ryzykant. Inspiracji do kolekcji dostarczyło mu to, co w modzie jest żenujące. Podróż przez kolekcję rozpoczyna się więc w Meksyku, gdzie spotkać można bardzo charakterystyczną subkuluturę cholombians, następnie odwiedzamy króla kiczu Eda Wooda, by razem z nim zupełnie odlecieć w kosmos.

W kolekcji królują kolory złoto i srebro w wersji „na bogato”, a także niełatwa w interpretacji stylistycznej biel – co dodatkowo potęguje wrażenie balansowania na granicy dobrego smaku.

Kolejny raz duży nacisk został położony na tkaniny – pojawia się złota lama, bawełniana siatka elastyczna czy jeans, jednak poprzez użycie ozdobnych elementów, takich jak ćwieki frędzle, a nawet farby do lakierowania samochodów, tracą one na swojej oczywistości. Czy złoto Pieczarkowskiego faktycznie zamieni się w złoto po offach?

Zdjęcie poglądowe kolekcji SS 2012/2013.

IMO MAD

A może po offach na językach pozostanie tylko 6 liter. Projekt IMA MAD. Ima Mad to marka stworzona w 2012 roku przez trio projektantów. W zeszłym sezonie podczas OFF Out Of Schedule zaprezentował kolekcję „We come to you Father”. Eksperymentalny projekt łączący trzy odmienne podejścia do projektowania. Próba odpowiedzi na pytanie o źródło naszych ekscytacji i fascynacji.

Zdjęcie poglądowe kolekcji SS 2012/2013.

ALEKSANDRA CHRABEK

Jesteśmy też ciekawi Alesandry Chraberek, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która już od czasów swej pierwszej wystawy indywidualnej (Londyn, 1994) jest bardzo ceniona przez krytyków i znawców malarstwa. Jak będzie w high fashion?

Łódzki Fashion Week pokazał już nie raz, że mamy w Polsce sporo ciekawych lub dobrze zapowiadających się twórców. Niech idzie nowe!


1 Comment


  1. Czekam niecierpliwie na nową Plizgę ::)

Leave a Reply

*